top of page

Story

Bağlam

 

Güncel sanat gerekli için bir hacim, içeriği kadar kaotik ve kıyısız bir konuma sahip; içeriğine ters düşecek biçimde sınırları tanımlanmış bir hacim içerisinde varolma çabası içerisinde. 

 

İstiklal Caddesi ve Zambak Sokak kesişiminde bulunan ve yenilenmesi planlanan Aksanat binası için bu çıkarımları yapmak oldukça sıradan gözükebilir. Yapılması düşünülen mimari müdahale bağlamında bakıldığında; bu gözlem yapının fiziki ve organizasyon anlamında oluşmasında oldukça bağlayıcıdır.

 

Bağlama “tümden gelim” metoduyla yaklaşmak gerekirse; İstiklal Caddesi burada önemli bir yere sahiptir. Dönemler boyunca farklı yapıda bir çok olayın geçtiği yer olması, bu “yer”i yeterince “kaotik” ve başlangıcı sonu daima ve  yeniden tanımlanan ya da tanımlanmaya çalışılmasıyla “kıyısız” özelliktedir. 

Sahip olduğu bu özellikler bütünü, yeniden ele alınacak Aksanat yapısı için bağlantı kurmak isteyeceği bir kent parçası haline getirmektedir bu caddeyi. Fiziksel anlamda giriş-çıkışın direk yapıldığı bu yerle ilişkilerini sıkılaştırmak anlamında; yeni proje caddeyi dolayısıyla kullanıcısını, yapının içine buyur etmek amacı gütmektedir. Bu amacı karşılamak niyetiyle; giriş alanı iç mekânın dışarısıyla karşılaştığı bir “sokak meydan” olarak ele alınmıştır. Bu anlamda giriş alanı 2 farklı kotta yayılmış, alt ve üst kotlarıyla görsel/fiziksel olarak bağlantı kurmaktadır. Bu alanda bulunan iki farklı kot mini bir amfi tiyatroyla birbirine bağlanmaktadır. 

Details

Type   : Cultural

Place  : İstanbul

Time   : 2022

Client : Aksanat

Status : Invited Competition

People

Burak Pelenk

Eda Yazkurt Pelenk

Damla İçyer

Yiğitalp Behram

Ahmet Yaymanoğlu

bottom of page