top of page

Story

AŞI

Gaia Hipotezi / Teoremi (/ˈɡaɪ.ə//ˈɡeɪ.ə//ˈɡaɪˈʌ/) ; kendini sürdürebilecek bir gezegen olabilmesi için dünyanın sinerjik ve kompleks bir sistem olmasını önermekte ve bunun tüm yaşayan organizmaların etrafındaki inorganik çevreyle etkileşime birbirleriyle etkileşime geçmesine bağlamaktadır.

 

Yarışma konusu olan , büyük bir kentin çeperinde olan proje arazisi ön bir bakışla inorganik ve organik bir çevrenin/faunanın içerisinde yer aldığı kolayca söylenebilir.  Teoremde bahsi geçen “etkileşim” eyleminin nasıl , ne şekilde – koşulda kurulacağı belki de bu yarışma özelinde ,o kent parçasının şekillenmesinde ana rol oynayan olacaktır. Şekillenme, etkileşim gibi organik anlamı yüksek olan bir olgunun bir plancı veya plancılar grubunun elinden çıkacak olması aslında naif bir iyi niyet göstergesi olabilir.  Konuya ve araziye bu bağlamda bakıldığında, çizilecek olan portrenin sadece bir “altlık” çizimini hazırlamak yerinde bir yaklaşım olacaktır.

 

Tarımda terminolojisinde kullanılan “aşılamak” , “tozlaşma” gibi farklı 2 etkileşim türü, bu projenin yaklaşımsal çerçevesini çizmekte kullanılacaktır. 

 

“Aşılama sırasında hücresel düzeyde, iki ağaç tek bir yapı oluşturmak için damar sistemlerini iletişim kurmaya ve birleştirmeye çalışır. DNAdeğişimi yapılmaz ancak sağlıklı bir bağlantı için benzer hücreler gerektirir. Anaç, hücresel veya kimyasal uyumsuzluklar nedeniyle iletişim kuramadığı dokular bulursa aşı başarısız olur.”

 

Details

Type   : Natural Reserve/ Competition

Place  : İzmir / Turkey

Time   : 2020

Client : İzmir Municipality

Status : Purchuase Award

People

Burak Pelenk

Eda Yazkurt Pelenk

Zeynep Oksay

Soysal Cirit

Elif Turna

Ezel Özbey

Marlene Muhlbauer

 

bottom of page